Kuchnia nowoczesna może wyglądać nietypowo, ale nigdy nie zmienia swojej pierwotnej funkcji. Zawsze jest miejscem, w którym przyrządza się i czasami również spożywa posiłki. Oznacza to, że design nigdy nie może przyćmić jej praktycznych walorów, co zdarza się niestety w przypadku bardzo nowatorskich koncepcji. Załóżmy, że nasz wybór padł na nowoczesną aranżację. Teraz musimy tak dobrać całe wyposażenie, aby z jednej strony podążało za innowacyjnymi trendami we wzornictwie, a z drugiej dawało pełną swobodę kulinarnej ekspresji. Cenione marki mebli kuchennych oraz sprzętu AGD zdają sobie sprawę z tego, że jeśli nie postawią na użyteczność, przepadną z kretesem.

Konkretnych przykładów nie brakuje. Chociażby znana z nowoczesnych pomysłów niemiecka firma Nolte nie ustaje w wysiłkach, by proponować konsumentom ciekawe opcje. Jedną z nich jest siatka Matrix 150, która zakłada, że wymiary wszystkich mebli są wielokrotnością 150 milimetrów. Wartość ta odnosi się do szerokości, długości oraz głębokości. Skutkiem tego zabiegu jest świetnie zaplanowana przestrzeń, w której nic nikomu nie przeszkadza i w której każdy przedmiot ma swoje miejsce. Innym świetnym patentem jest pogłębienie blatu roboczego.

Blat głębszy o 15 centymetrów to o ponad 30 procent miejsca więcej w szafkach dolnych. Proste i praktyczne. Doskonałymi gadżetami, które upraszają organizację szuflad są specjalne wkłady. Czasami są dołączone do kupowanych mebli, ale możemy je także kupić oddzielnie i dostosować do potrzeb. Dzięki wkładom perfekcyjnie posegregujemy sztućce i wszelkie kuchenne akcesoria. Organizery są produkowane z tworzyw sztucznych, drewna czy metalu.