Jeżeli przyzwyczaimy do czegoś dzieci od najmłodszych lat, to będzie istniała spora szansa, że do danych zachowań będą powracały również jako osoby dorosłe. Dlatego też, warto im w ciekawy sposób pokazywać kulturę, wskazywać, że może ona być zabawna, że może być ciekawa i że warto się interesować różnymi wydarzeniami, które dzieją się dookoła nas.

Teatry dla dzieci

Mówi się często o tym, jak wiele teatr może zdziałać w naszym życiu, jak ważny był dawniej, jak wielkie tłumy pojawiały się na przedstawieniach teatralnych. Teatr nadal może cieszyć się zainteresowaniem, jeśli tylko przyzwyczaimy młode pokolenia do tego, że warto w to miejsce zaglądać. Na początek powinniśmy wybierać specjalne teatry dla dzieci, gdzie wystawiane są bajki, gdzie dzieci mogą się spotkać ze swoimi ulubionymi bohaterami bajek, ale gdzie także mogą podziwiać niesamowitą grę aktorską. W ten sposób pokażemy im, że warto się wybrać do teatru, aby właśnie w ten sposób spędzić wolny czas, a jeśli takie spotkania będą połączone z różnego rodzaju warsztatami, to może się okazać, że dzieci głębiej wsiąkną w teatr i zapragną go tworzyć, a co się z tym wiąże, włączyć się także w tworzenie kultury.

Wspólne czytanie książek

Kultura to także książki, a jeśli chcemy, żeby dzieci po nie sięgały zamiast przesiadywać przez cały czas przed komputerem, to jako dorośli musimy im pokazać, że książki są fajne, a historie w nich zawarte mogą nas przenieść w inny świat. Dlatego warto czytać dziecku przed snem, warto chodzić z nim na różne wydarzenia, gdzie fragmenty różnych książek będą czytane przez znanych ludzi ze świata kultury, a następnie będą prowadzone warsztaty związane z przeczytanym fragmentem. W ten sposób pokazujemy dzieciom, że książka może być ciekawa, że to co wiąże się z kulturą może być ciekawe. A jeśli jeszcze będziemy czuwać nad tym, co trafia do rąk naszych dzieci, to może się okazać, że uczulimy je na te pozycje, które naprawdę są warte poznania, a co się z tym wiąże, które będą miały na nie pozytywny wpływ. Warto uczyć dzieci już od małego co jest ważne, warto aby sięgały po pozycje, które będą przekazywały te najważniejsze wartości. Wówczas będziemy mieli pewność, że za pomocą kultury wychowamy nasze dzieci na dorosłych, którzy będą wrażliwi, którzy będą mieli swoje zdanie i którzy jednocześnie nie będą się obawiali bronić tego zdania.

Im więcej będzie kultury wokół nas tym będzie lepiej.