Bardzo wielu młodych ludzi sięga po papierosy. Czasem jest to wynik mody, czasem chęć pokazania własnej niezależności, a niekiedy po prostu przejaw zwykłej ciekawości.

Tak czy inaczej, średnia wieku osób, rozpoczynających palenie, z roku na rok wciąż się obniża. Do inicjacji nikotynowej coraz częściej dochodzi już u dzieci, uczęszczających do szkoły podstawowej.

Bardzo częstą przyczyną rozpoczęcia palenia, jest chęć naśladowania dorosłych. Młodym osobom wydaje się, że jeśli będą widziane z papierosami, inni poczytają je za dojrzalsze, ponieważ takie zachowanie przystoi wyłącznie ludziom pełnoletnim.

Co więcej, gdy dojdzie już do inicjacji nikotynowej, dziecko długo nie odczuwa negatywnych skutków palenia (jedynie wrażliwsze osoby krztuszą się dymem), co zachęca je do dalszego popadania w nałóg. Sprawa późniejszych chorób, często nagłaśniana w mediach, nie przemawia do młodzieży, ponieważ nastolatki zwykle nie myślą o przyszłości.

Większość z nich stara się żyć chwilą – liczy się przecież dobra zabawa tu i teraz, a nie ciężka choroba za kilkanaście lat.